Avustralya’da Artan Jinekomasti Vakalarından Steroidler Sorumlu Tutuluyor

Batı Avustralya’ da artan jinekomasti vakalarından anabolik steroidlerin yanlış kullanımı sorumlu tutuluyor.

Batı Avustralya’ ya ait yeni bir sağlık raporu jinekomasti vakalarının anlamlı bir yükselme gösterdiğini; ayrıca jinekomasti ameliyatı ve göğüs küçültme ameliyatı geçirenlerin de arttığını gösteriyor. Ülkedeki hekimler ve cerrahlar bu durumun anabolik steroidlerin yanlış kullanımı ve giderek artan obeziteden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Sağlık Bakanlığı Batı Avustralya’ da son 10 yılda mastektomi veya göğüs küçültme ameliyatı geçiren erkek sayısının %41 artış gösterdiğini belirtti.

Ayrıca 2012’ ye kıyasla, 2013’ te jinekomasti tanısı konan erkek sayısında %21 artış gerçekleşti. Toplamda 252 erkeğin göğüs ucunda veya jinosunda, steroidlerin yanlış kullanımı ya da obeziteden kaynaklanan fazla doku saptandı.

Bu yıl temmuz ve ekim ayları arasında 78 erkek jinekomasti için ameliyat oldu. Bunlardan 30’ u 25-34 yaş aralığındayken, 16’ sı 15-24 yaş aralığındaydı. Bazı durumlarda ergenlikte değişen hormon düzeyleri sorumlu tutulsa da; belirtilen yaş aralıkları erkeklerin görünüşlerine en çok özen gösterdikleri, fitness yaptıkları ve ağırlık çalıştıkları dönemdir.

Performansı arttıran steroidler gittikçe daha kolay ulaşılabilir hale geldikçe; erkekler hayal ettikleri vücuda daha çabuk ulaşmak, sporcular kapasitelerini arttırmak için steroid ürünler kullanmaktadır.

Malesef, popüler anabolik steroidlerden bazıları jinekomastiye sebep olabilir. Jinekomasti; bazı oral steroidlerin ve enjekte edilebilir anabolik steroidlerin kullanımından sonra gerçekleşen aromataz üretimi ile östrojen düzeylerinin yükselmesi sonucu oluşur.

Testosteron varyantları, Sustanon, Dianabol, Equipoise ve Anadrol erkeklerde jinoya ve östrojen yüksekliğine sebep olabilir. Bu nedenle, normal östrojen düzeylerini kontrol altında tutmak için bir aromataz inhibitörü (AI) kullanılmalıdır. Yüksek östrojen düzeyleri sadece jinekomastiye sebep olmaz; aynı zamanda kolesterol, kan basıncı, akne, prostat büyümesi, ve koroner kalp hastalığı ile ilgili olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Primobolan, Masteron, Anavar, Winstrol ve Trenbolone gibi diğer popüler steroidler ise aromataz etkisi göstermez, östrojeni yükseltmez ve direkt olarak jinekomastiye sebep olmazlar. Ancak; bu steroidlerden çoğu enjekte edilebilir bir testosteron formu olmaksızın çalışamaz ve testosteronun östrojene dönüştüğü bilinmektedir.

Östrojene bağlı yan etkileri ortadan kaldırmak için aromataz inhibitörü kullanmalısınız. Eğer aromataz oluşturabilecek ürünler kullanıyorsanız; 10-20 mg/ED Aromasin(Exemestane) ya da 0.5 mg/ED Arimidex yeterli olacaktır. Bunun dışında 10 mg/ED Tamoxifen(nolvadex) gibi bir selektif östrojen reseptör modülatörü (SERM) de kullanılabilir.

Yüzlerce jinekomasti ameliyatı gerçekleştiren ve Perth’ te plastik cerrah olan Timothy Hewitt steroid kullanımını sorumlu gördüğünü belirtti: « Vücut geliştirmeyle ilgilenen ve steroid kullanan popülasyonda jinekomasti vakalarıyla daha sık karşılaşıyoruz.»

Avustralya; ABD, İngiltere ve Kanada ile birlikte en fazla steroid kullanılan ülkelerden biri.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.