Jinekomasti Egzersizleri

Jinekomasti erkekleri etkileyen bir durumdur. Östrojen ve testosteron hormonları arasındaki denge bozulur ve göğüs dokusu gelişir. MayoClinic.com’ a göre jinekomasti ciddi bir problem değildir; ancak göğüslerde ağrıya ve sosyal problemlere sebep olabilir. Egzersizler durumu tam olarak iyileştirememekle beraber, göğüs kaslarının gelişmesini sağlayarak daha sıkı bir görüntü elde etmenize yardımcı olabilirler.

Chest Press

Chest pressler göğsün orta bölgesini hedefler ve chest press aleti, dambıl ya da halterle yapılabilir. Halter kullanılarak yapılırsa bench press adını alır. Bu egzersizlerin ana amacı aynıdır. Aleti kullanırken sırtınızı geriye yaslayın ve ellerinizi tutma yerlerine yerleştirin. Aleti tüm kollarınız ileriye uzanıncaya dek öne doğru ittirin ve sonra geri çekin.

Bench press yapmak içinse düz bir bench üzerinde sırtüstü yatın, halteri genişçe kavrayın ve kendinize doğru indirin. Tekrar yukarı iterek tekrarlayın.

Chest press yapmak için, bench üzerine sırtüstü yatın ve el ayalarınız size bakacak şekilde dambılları yukarıda tutun. Ağırlıkları dirseklerinizi kırarak yavaşça yan taraflarınıza doğru indirin ve geri kaldırın.

Pullover

Pulloverlar, halter ve düz bench yardımıyla göğsün orta bölgesinden yukarı bölgesine kadar olan kısmı çalıştırırlar. Sırtüstü yatarken, halteri göğsünüzün üzerinde elleriniz arasında bir omuz genişliği mesafe olacak şekilde tutun ve dirseklerinizi hafif kırın. Kollarınız bu pozisyondayken halteri başınızın arkasına götürüp tekrar ilk pozisyona getirerek bir yay çizin.

 Incline ve Decline Pushup

Incline ve decline pushuplar salona gidemediğinizde yapabileceğiniz dayanıklılık egzersizleridir. Her iki egzersiz de yerden yüksek, koltuk, sandalye, bank ya da stabilite topu gibi objeler gerektirir. Göğsünüzün üst bölgesi için decline pushup yapmak için ayaklarınızı yüksek bir yere koyup kendiniz karnınızın üstünde yere yatın. Elleriniz arasındaki boşluk bir omuz genişliğinden biraz daha fazla olmalı. Kollarınız tamamen esneyene kadar kendinizi yukarı çekin; gövdenizin düz bir çizgi haline gelmesi için kalçarınızı da kaldırın. Bu pozisyondan sonra kendinizi yavaşça tekrar aşağı çekin. Sırasıyla tekrarlayın. Aşağı inerken nefes alın, yukarı çıkarken nefes verin.

Incline pushup için ise, ayaklarınız yerde, elleriniz yüksek bir yerde olmalı. Aynı diğer egzersizde olduğu gibi gövdenizi sabit ve aynı çizgide tutmanız, doğru zamanlarda nefes alıp vermeniz oldukça önemli. Bu egzersiz daha çok göğsün alt bölgesini çalıştırır.

Dips Egzersizi

Dips egzersizi, paralel dip barlarının yardımıyla göğsü ve tricepsi çalıştırır. Ayaklarınızı alt kısımdaki desteklere, ellerinizi ise yandaki tutma yerlerine yerleştirin. Daha sonra kendinizi havaya kaldırın. Dizlerinizi arkada kırın ve alt bacaklarınızı birbiri üzerinde çapraz şekilde yerleştirin. Dirseklerinizi kırarak kendinizi yukarı ve aşağı hareket ettirin. Aşağı inerken vücudunuzun hafif öne meyilli olmasına dikkat edin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.