Jinekomastiyi Azaltan Egzersizler

Jinekomasti, bir başka deyişle “erkek memesi” ya da “erkek göğsü” olarak tabir edilen durum Jinekomasti Organizasyonu’na göre genellikle ergenlikte ortaya çıkar ve yüzde 90 yok olur. Fazla kilolar, hormon dengesizlikleri ve belli ilaçlar bu duruma sebebiyet verebilir. Obez erkekler için kilo verme ve egzersiz jinekomastiyi azaltabilecek çözümlerdir. Bununle birlikte jinekomastiyi tamamen yok edebilecek bilinen tek çare ameliyattır.

Aralıklı Çalışma

Aralıklı çalışma, kısa süreli ve şiddetli aerobik aktiviteler ile uzun süreli ve daha az şiddetli aerobik aktivitelerin değişimli olarak yapılmasına dayanan etkili bir aerobik çalışma türüdür. Aralıklı çalışma, kilolu insanlarda vücutta daha hızlı yağ yakmayı ateşler ve jinekomastiyi azaltmaya yardımcı olur. ‘’Making the Cut’’ yazarı Jillian Michaels’a göre aralıklı çalışmanın ekstra faydası, daha az şiddetli çalışmalara kıyasla kas kütlesi oluşturulması sırasında daha etkili yağ yakılmasını sağlamasıdır. Ayrıca çalışma süresince ve sonrasında vücudun metabolik hızını da arttırır. 30 saniye depar atıp ardından iki dakika boyunca sabit hızda yürüyüp sonra tekrardan 30 saniye boyunca depar atmak aralıklı çalışmaya örnek verilebilir. 8-10 kere tekrarlanır.

Dizler Üstünde Şınav Çekme

Şınav hareketleri göğüs kaslarını sıkılaştırıp ayarlayarak göğüs bölgesindeki dokuyu azaltmaya yardımcı olur. Erkeklerde göğüs oluşumunu tamamen yok edemese de, iyi bir aralıklı çalışma ya da kardiyo rutiniyle birlikte uygun kasları etkileyerek fazla yağları eritmeye başlar. Bu egzersiz için yerde diz çökün, ayaklarınız arkada olsun. Öne eğilin ve avuçlarınızı aralarında omuz genişliği olacak şekilde yere yerleştirin. Omuzlarınız ellerinize yaklaşana dek ağırlığınızı aşağı verin. Sırtınız düz bir şekilde omuzlarınızı yere doğru indirin. Avuçlarınızdan güç alıp kendinizi başlangıç pozisyonuna kaldırın. Kendinize güveniyorsanız, dizler üstünde değil parmak uçlarınız üzerindeyken de bu egzersizi yapabilirsiniz.

Oturarak Kürek Çekme

Bu egzersiz pektoral kasları sıkılaştırarak daha güçlü bir göğüs bölgesi oluşturma ve göğüs ölçüsünü küçültme görevi üstlenir. Aynı zamanda sırt bölgenizi sıkılaştırıp göbek bölgenizi güçlendirir. Dizlerinizi hafif bükerek kürek çekme makinesine oturun. Avuç içleriniz ile tutamakları kavrayın ve kürek kemikleriniz bir araya gelene kadar geri çekin. Nefes verin ve üst bedeniniz sabit ve dik durmak için direnerek tutamakları göğsünüze doğru çekin. Nefes alın ve başlangıç pozisyonuna dönmek üzere kollarınızı serbest bırakın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Selfia dedi ki:

    19 yaşındayım kısa zaman sonra askere gideceğim fakat göğüslerim normalden çok büyük sütyen kullanabilecek kadar diyebilirim. Ameliyat olsam bu askerliğimi etkilermi yaklaşık 3 ay gibi bir zamanım var bu süre yeterli ise jinekomasi ameliyatı olmak istiyorum. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim, EKREM BOZ.

  2. burhan dedi ki:

    11 yasindayim ve cok asiri buyuk guguslerim var ne yapmam gerekiyor lutfen yazin ?????

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.