Steroidler ve Steroid Kullanımına Bağlı Jinekomasti

Jinekomasti göğüs dokusunun şişmesidir. Ergenlerde ve erkeklerde bu durumun görülmesinini nedeni tipik olarak iki cinsiyet hormonu olan östrojen ve testosteronun dengesizliğidir. Diğer nedenler karaciğer ve böbrek hastalıklarını içerir. Bununla beraber son yıllarda, illegal ilaç ve anabolik steroid kullanan bazı vücut geliştirmecilerde de jinekomasti tablosu ortaya çıkmıştır. Bu ilaçlar östrojen içerebilir veya vücutta östrojene çeviriliyor olabilir.

Jinekomasti hayati önemi olan ya da endişe duyulacak bir durum değildir. Bu erkeklerde yaşanan kozmetik bir problemdir ve utanca neden olur.

Anabolik steroid kullanan kişilerin büyük bir kısmında göğüs büyümesi gerçekleşmez. Gerçekleşenlerde ise, semptomlar minimaldir. En başta hiçbir semptom gözlenmez fakat zamanla kişi göğüslerindeki şişmeyi fark eder. Bazen meme ucu etrafında hassasiyet gözlenir. Bu hassasiyet seksüel olmayan fakat rahatsız edici, bilinmeyen bir sebepten kaynaklanır.

Anabolik steroid kullanan kişilerde jinekomasti gelişmesinin başlıca sebebi vücutta görece yüksek seyreden östrojen miktarıdır. Östrojen göğüs büyümesini tetikleme kabiliyetine sahiptir. Anabolik steroid kullanan bir vücut geliştirmecide göğüs büyümesi aylar sonra ortaya çıkan bir durumdur. Bazen devamlı kullanım sonucu 9-12 ay içerisinde göğüste büyüme fark edilir. Göğüs büyümesini tetikleyen diğer maddeler alkol, amfetaminler, marijuana, eroin ve belli farmasötik ilaçlardır.

Hipofiz bezi ya da testis kanseri, karaciğer ya da böbrek yetmezliği , açlık gibi medikal bozukluklar göğüs büyümesine sebebiyet verebilir.

Göğüs büyümesi erkeklerde herhangi bir fiziksel komplikasyona neden olmaz. İlaçlar ne kadar uzun süre kullanılırsa kullanılsın, göğüsler hiçbir zaman kadınlardaki kadar büyümez. En fazla gold ball boyutunda ya da biraz daha büyük olabilir. Erkeklerde anabolik steroid kullanımı sonrası göğüs büyümesinin majör komplikayonu fizyolojiktir. Çoğu erkek tişörtünü çıkarmaya çekinir.

Tedavi

Anabolik steroid kullanımı sonrası göğüs büyümesinin tedavisi, kullanımı kesmektir. 3-6 ay sonrasında göğüsteki büyüme tamamen yok olacaktır. Çok az sayıda erkekte, ilaç kullanımı sonrasında da büyümenin izleri kalabilir.

Doktora görünmek şart değildir. Steroidler bırakılıp ne olduğu gözlenmelidir. Eğer 3-6 ay sonunda hala göğüs büyümesi devam ediyorsa, doktora görünülmesi önerilir. Göğüs büyümesi tanısı direkttir ve sadece fiziksel bir muayene gerektirir. Eğer sebep anabolik steroidler ise, çok fazla çaba gerekmez. Anabolik steroid kullanımı sonrası göğüs büyümesi gözlenen kişilerde X ray, BT ya da MRI gerekmez. Hatta doku biyopsisi bile gereksizdir.

Eğer sebep olan madde bırakılırsa jinekomasti problemlerinin çoğu kendiliğinden çözülecektir. Bazı doktorlar ameliyatı teşvik etse de, ameliyat tedavide son seçenektir. Göğüs büyümesinde ilk tedavi her zaman konservatiftir. Eğer durum devam ediyorsa, tedaviye başlanmalıdır.

Erkekte göğüs büyümesini engelleyen bir ilaç yoktur. Eğer kozmetik görünüş kişi için rahatsızlık verici ise o zaman ameliyat düşünülmelidir. Eğer göğüs büyümesi az miktardaysa ve problem teşkil etmiyorsa, öylece bırakmak daha doğrudur. Jinekomasti tedavisinde kullanılan iki tip ameliyat prosedürü aşağıdakileri içerir:

Liposuction, yağları temizlemekle beraber fibröz materyali ortadan kaldırmaz. Liposuction lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir ancak çoğu insan genel anesteziyi tercih eder. Bu kısa bir prosedür olmakla birlikte kozmetik sonuçları harikadır. Bu bir poliklinik tedavisidir.
Mastektomi de jinekomasti tedavisinde kullanılır. Bugünlerde, minimal invazif endoskopik prosedürler yağ dokuyu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Sonuçlar yine çok iyidir.

Son olarak, anabolik steroid kullanımına bağlı jinekomasti tedavisi konservatiftir. İlaçların bırakılması, durumun göğüs büyümesini engelleyecektir. Doktorlar teşvik etse de, ameliyat son seçenek olup sadece steroid kullanımı bırakıldıktan 6-9 ay sonra düşünülmelidir. Eğer göğüs büyümesi rahatsızlık vermiyorsa olduğu gibi bırakılmalıdır.

Liposuction ve masektomi prosedürleri kozmetiktir ve sigorta şirketleri karşılamaz. Eğer doktora gittiğinizde ilk seçenek olarak size ameliyat önerilirse bir başkasından fikir almalı ya da doğrudan ameliyattan kaçınmalısınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. derya haznedar dedi ki:

    Merhabalar Yaklaşık 2 ay önce eşim jinekomasti ameliyatı oldu,baya bir araştırma yaptıktan sonra OP. DR. Ali Mezdeğ’yi bulduk,ve kendisiyle görüştükten sonra eşim Jinekomasti ameliyatını kendisine olmayı tercih etti. Sonuctan gayet memnunuz. Jinekomasti ameliyatı olmak isteyen herkese tavsiye ederiz.

  2. maverickk dedi ki:

    Ne kadar bi ücret ödediniz acaba ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.